Ferhat Kuru
Ferhat Kuru

Anket

CAN ARDUMAN VE ÖZGÜR AKMAN'IN SUNUMUYLA GERÇEKLEŞEN SÜPER LİG CANLI YAYINI
 

AVRUPA ŞAMPİYONUYUZ!.

MİLLİ MARŞIMIZI EZBERLETTİK..

ALKIŞLAYIN BU ÇOCUKLARI!..

Ece Alkım ERECE AVRUPA 1.si

Çiğdem ONUR AVRUPA 2.si

Can Berk KARACAN AVRUPA 7.si

Gürcistan'ın Batum şehrinde düzenlenen Avrupa 8 Yaş Altı Satranç Birinciliği bugün oynanan dokuzuncu tur maçlarıyla sona erdi.

Sekizinci maçlar sonunda ilk iki dereceyi garantileyen sporcularımız Türkiye'de benzeri görülmemiş başarıya ulaştı. Ece Alkım Avrupa birincisi, Çiğdem Avrupa ikincisi oldu.

Can Berk son maçında Ali BOZBEY ile oynadı. Türkiye şampiyonunu, ardından Türkiye üçüncüsünü yenen Can Berk Türkiye altıncısı rakibini geçmekte zorlanmadı.

NİDA İÇİN DEĞİL, BURSA İÇİN DEĞİL.. TÜRKİYE İÇİN BİR İLK..

Kızlarda Avrupa 1. ve 2. liği bir ilk. Daha önce en yüksek derece olarak 4.lük elde etmiş olan Türk kızlarına emsal olduk!

Erkeklerde en iyi ikinci Türk olan Can Berk Avrupa 7.liğini paylaştı. En iyi Türk Bora Bölükbaşı tek yenilgisini Can Berk KARACAN'dan alarak; altı galibiyet iki beraberlik ve bir yenilgi ile Avrupa 3.sü oldu.

ÖDÜL TÖRENİNDE ÇALINAN MİLLİ MARŞIMIZ AĞLATTI..

Ödül töreninde tüm Türkiye kafilesi duygulu anlar yaşadı. Üç Türk çocuğunun dereceye girdiği seriler sonunda, bilmediğimiz bir ilde, bilmediğimiz bir dilde düzenlenen ödül töreni.. Derken tanıdık bir melodi, milli marşımızın salonu çınlatıyor.. Hissedilenleri anlatmak çok zor..

ÇOCUKLARIMIZ YARIN (15 HAZİRAN) YURDA DÖNÜYOR..

Plana göre kafilemiz Türkiye saati ile 15:45'te Atatürk Havaalanına inmiş olacak. 17:30 deniz otobüsüyle Yenikapı'dan Bursa'ya yola çıkacak olan Bursa kafilesi, 19:00 suları şehrimize varmış olacak.

AMAN ALLAHIM!!

TURNUVANIN BİTMESİNE BİR TUR KALA GARANTİLEDİK.. SON MAÇI KAYBETSEK BİLE.. 13.06.2009

AVRUPA'DA BİRİNCİ ve İKİNCİYİZ

Batum'da sekizinci tur maçları az önce tamamlandı. Birinci masada oynayan Çiğdem, ikinci masada oynayan Ece Alkım ve erkekler dokuzuncu masada oynayan Can Berk maçlarını açık üstün konumlarla kazandılar.

Bu sonuçlarla 8/7 yaparak rakiplerine maç puanı ve averajla büyük fark atan Çiğdem ve Ece Alkım Avrupa 1. ve 2.'si olmayı garantilediler!! Kim birinci kim ikinci?.. (kimin umurundaysa) yarınki son maçlardan sonra belli olacak..

Can Berk dokuzuncu masada Azeri rakibine karşı kazanarak son derece zorlu genel kategoride ilk on iddiasını sürdürdü.

Sekizinci turdan ayrıntılı haberler ve son turda oynayacağımız rakipler gün içinde sitemizden ilan edilecek.

YEDİNCİ GÜN SONA ERDİ.. 12.06.2009

Birinci masada Ece'den Azerbaycan birincisi rakibine vezir fedası!.. Çiğdem bu sefer ikinci masada milli takım arkadaşı Yaren DAĞ'a karşıydı. Can Berk altıncı masadan puansız ayrıldı. Kızlarımız 1.-2. sırada!

Avrupa Şampiyonasında 11 Haziran günü boş gündü. Ufak aradan faydalanan kafilemiz Batum şehrini tanıma imkanı buldu. Tarih ve sanat müzelerini ve Dünyanın en büyük üçüncü örneği olan Batum Botanik Parkı'nı görme şansı bulan katılımcı sporcular ve aileleri bol bol hediye almayı da ihmal etmediler.Bugün (12.06.09) ise turnuva yedinci tur maçları ile devam etti.

Kızlar grubunda Ece Alkım'ın birinci masadaki rakibi Azerbaycan birincisi olan ve bir önceki turda Çiğdem'e karşı kazanan Khanim BALAJAYEVA'ydı. Bu turnuvada hayli popüler olan İskandinav savunmasına karşı oynayan Ece, üstün götürdüğü oyunu şık bir vezir fedası ile bitirdi.

Çiğdem'in rakibi Türkiye İkincisi Yaren Dağ idi. Beyaz taşlarla Fransız savunmasına karşı oynayan Çiğdem, rakibinin hatalarından da faydalanarak puan kazanmayı başardı. Çiğdem yarın gene birinci masada, Azerbaycan temsilcisi Nigar MUSTAFAZADE ile oynayacak.

Turnuvaya çok iyi bir başlangıç yapan art arda önemli favorileri alt eden Can Berk yedinci turda Gürcü rakibi Koka BUKİA ile altıncı masada karşılaştı. Ağır bir tempoda giden, konumsal bir mücadele halinde geçen maçta gülen taraf Gürcistan temsilcisi oldu. Can Berk'in yarınki rakibi Azeri satranççı Magomad KARİMZADE.

KIZLARIMIZ ALTIŞAR PUANLA BİRİNCİLİĞİ PAYLAŞIYOR!.

Turnuvada son iki güne girilirken Çiğdem 1. ve Ece Alkım 2. sıradaki yerini koruyor!. Son turlarda sürpriz puan kayıpları yaşayan Can Berk ise ilk ona girme mücadelesi veriyor. Matematik ne diyor?? Farkında mısınız??

BATUM'DA ALTI GÜN! 10.06.2009

Avrupa Şampiyonasının altıncı gününde Çiğdem ilk yenilgisini aldı ancak hala birinci sırada. Kızlar ikinci masasındaki maç nefes kesti. Türkiye Şampiyonu Ece Alkım Gürcistan kızlar birincisi ve turnuvanın favorisi olarak gösterilen rakibi karşısında üstün bir oyunsonu tekniğiyle galip gelmeyi bildi. Can Berk üçüncü masada siyahlarla oynadığı maçtan puan alamadı.

Çiğdem ONUR 'un rakibi Azeri oyuncu Khanim BALAJAYEVA'ydı. Kötü bir gününde olan sporcumuz ilk yenilgisini alırken sıralamada yer kaybetmemenin rahatlığını yaşadı.

Kızlar ikinci masası en ilgi çeken maça sahne oldu. Turnuvanın başından beri ilgiyle izlenen sporcuların başında gelen ve favori olarak gösterilen Gürcistan kızlar birincisi Elene KOSTAVA Türkiye Birincisi kızımız Ece Alkım karşısındaydı. Beklendiği kadar çekişmeli ve karşılıklı taktik olanak bolluğunda geçen karşılaşmada özellikle oyun sonunda kalitesini ispatlayan oyuncumuz galip gelmeyi bildi. Elene dördüncü turda Çiğdem'e kaybetmiş, diğer tüm maçlarını kazanmıştı.

Can Berk KARACAN Gürcü rakibi David KAMKİA ile üçüncü masada oynadı. Keskin bir konumda yaptığı ufak bir hatanın zaman sıkışmasıyla birleşmesi oyuncumuzu bir puandan etti.

BEŞİNCİ GÜN SONA ERDİ 09.06.2009

Çiğdem galibiyet serisini sürdürdü. Tam puanlı tek kalan satranççı Çiğdem birinci sırada. Ece ikinci masada oynadığı maçını kazandı ve ikinci sıradaki yerini korudu. Can Berk güçlü rakibiyle berabere kaldı ve 3.5 puanla beşinci sırada.

Çiğdem ONUR bayanlar birinci masadaki maçında Rus asıllı Ukrayna'lı rakibi Yaroslava KABANOVA'ya karşı üstün bir oyunla galip gelmeyi bildi. Turnuvanın erkekler ve kızlar kategorilerinde tüm maçlarını kazanan tek ismi olan Çiğdem 5 puanla tek başına birinci sırada. Çiğdem'in yarınki rakibi Azeri Khanim BALAJAYEVA.

Ece Alkım ERECE ise 2009 Türkiye yaş grupları şampiyonasında yenildiği rakibi Damla ÖZSOY karşısındaydı. Beyaz taşlarla oynayan Ece f5 teki atı ve açık hatlardaki hakimiyetiyle galibiyete imza attı. Ece'nin yarınki rakibi 4. turda Çiğdem ile oynayan, turnuvanın bayanlar favorisi olarak gösterilen Gürcistan birincisi Elene KOSTAVA.

Can Berk KARACAN'ın rakibi Macar satranççı Peter CZİNA idi. Beyaz taşlarla oynayıp, karşılıklı tehtidlerin pek oluşmadığı sakin bir oyunun ardından beraberlik yapan Can Berk 3.5 puan ve en yüksek averajla beşinci sırada bulunuyor. Can Berk'in yarınki rakibi Gürcü Davit KAMKİA.

8 YAŞ ALTI AVRUPA ŞAMPİYONASINDA TÜM MAÇLARINI KAZANARAK TAM PUANLA YOLUNA DEVAM EDEN TEK TÜRK KALDI.. 08.06.2009

! ÇİĞDEM ONUR !

Avrupa şampiyonasının dördüncü gününde sporcularımız Çiğdem ve Ece Alkım birinci masada birbirleriyle eşleşmişti. Maç sonunda gülen olan taraf Çiğdem birinci sıraya yerleşti. Ece ikinci sıradaki yerini korudu.

Can Berk Gürcü rakibine karşı kazanç konumda zaman sıkışması sebebiyle en doğru hamleleri bulmakta zorlanınca ilk yenilgisini tattı ve liderliği devretti.

Yarın Çiğdem birinci masada Ukrayna'lı Yaroslava KABANOVA ile oynayacak. Ece ise ikinci masada bir başka Türk Damla ÖZSOY ile karşılaşacak. Can Berk'in beşinci masada rakibi Macar Peter CZİNA.

TEBRİKLER KAZANDINIZ! 07.06.2009

Can Berk KARACAN 1 - 0 Halit Yavuz İBİK (Türkiye 3.sü)

Ece Alkım ERECE 1 - 0 Nigare MUSTAFAZADE (Azeri Milli oyuncusu)

Çiğdem ONUR 1 - 0 Elene KOSTAVA (Gürcistan 1. si)

!! CAN BERK KARACAN GENEL SIRALAMADA BİRİNCİ SIRADA !!

Üçte üç yapan Can Berk averaj farkı ile Avrupa Şampiyonasında 1. sıraya yerleşti.

!! AVRUPA KIZLARDA AYNI PUAN VE AVERAJ FARKI İLE

ECE ALKIM İKİNCİ ÇİĞDEM ÜÇÜNCÜ SIRADA !!

Eş puanlı kızlarımız yarın birbiriyle eşleşti!

Gururumuz dağlar kadar.. Avrupa Şampiyonasının dördüncü gününde tüm sporcularımız birinci masada! Can Berk Luka OBOLADZE ile; Ece Alkım Çiğdem'le oynayacak..

Can Berk KARACAN dün (06.06.09) Türkiye şampiyonu rakibine karşı kazandıktan sonra bugün de Türkiye üçüncüsü Halit Yavuz İBİK karşısındaydı. Beyaz taşlarla kazanmayı bilen Can Berk yarın Gürcü satranççı Luka OBOLADZE ile birinci masada oynayacak.

Ece Alkım ERECE Azeri rakibi Nigare MUSTAFAZADE karşısında açık bir oyun oynayıp, keskin konumda kazancı buldu.

Çiğdem ONUR'un bugünkü rakibi 8 yaş altı kızlar Gürcistan birincisi ve Avrupa şampiyonasının favorisi olarak gösterilen ismi Elene KOSTAVA oldu. Alışılmadık oyun tarzı ve yeteneğiyle beğeni toplayan KOSTAVA, tur sona erdiğinde oyunu kaybeden taraftı.

FIRTINA SÜRÜYOR.. İKİNCİ GÜN DE ÜÇTE ÜÇ!!.. 06.06.2009

ÜÇÜNCÜ TURDA TÜM NİDA'LILAR İLK MASALARDA

ECE ALKIM 1., CAN BERK ve ÇİĞDEM 2. MASADA

Gürcistan'dan haberler şimdilik gayet iyi. Bu sabah yerel saat ile 11:00'da başlayan ikinci tur maçlarında oyuncularımız güçlü rakiplerine karşı kazanarak yollarına devam etti.

Canberk KARACAN'DAN İLK BOMBA!..

Can Berk'in rakibi son Türkiye şampiyonasında 8 Yaş Altı Türkiye Birincisi olan Bora BÖLÜKBAŞI idi. İkinci turun en uzun maçı olan (3 saat 12 dakika!!); hakemler, Gürcü yetkililer ve salonda bulunma şansına sahip az sayıda kişi tarafından ilgiyle izlenen karşılaşmanın sonunda gülen taraf sporcumuz oldu. Maç sonunda her iki oyuncuyu da kaliteli ve centilmence oyunlarından ötürü tebrik eden ilk isim Milli takımlar menajeri ve Türkiye kafilesi başkanı Özgür SOLAKOĞLU idi. Türkiye Satranç Federasyonu resmi sitesindeki maç yorumu için tıklayın. Can Berk'in üçüncü turdaki rakibi Türkiye 8 Yaş Altı Üçüncüsü Halit Ziya İBİK. Can Berk ikinci masada beyaz taşlarla oynayacak.

Ece Alkım ERECE birinci masanın sahibi Gürcü rakibi Tekla LOMİDZE karşısına beyaz taşlarla çıktı. İskandinav savunmasına karşı baştan sona üstün bir oyun elde eden Ece Alkım, oyunu matla sonlandırmayı bildi. Ece üçüncü turda yine birinci masada ve bayaz taşlarla oynayacak. Bu sefer rakibi bir Azeri satranççı; Nigare MUSTAFAZADE.

ERECE, Ece Alkım - LOMİDZE, Tekla

28.Axf6+ Şf8 (..Şh8?? 29.Kxh7#) 29.Kd7 d3 30.Fxg5 1-0 (Fh6 mata çare yok)

Çiğdem ONUR ise beşinci masada bir diğer Gürcü satranççı Sandra KAPANADZE ile karşılaştı. İspanyol açılışı kırışma varyantını seçen rakibine karşı Fil çitfi avantajını da kullanan Çiğdem ikinci maçında ikinci galibiyetini almış oldu. Beyaz taşlarla ikinci masada oynayacak olan Çiğdem'in üçüncü tur rakibi Gürcü satranççı Elene KOSTAVA.

05.06.2009

Kafilemiz 4 Haziran Perşembe günü İstanbul'dan Batum'a uçuşunu problemsiz tamamladıktan sonra öğlen saatlerinde organizasyonun yapıldığı Sputnik Otel'e ulaştı.

Gürcüstan ve Acarya Satranç federasyonları tarafından düzenlenen ve Gürcistan'ın Batum şehrinde düzenlenen 8 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası bugün (5.6.2009 Cuma) yerel saatle 12:00 daki açılış seramonisi ve 14:30'da ilk tur eşlendirmelerinin duyurulmasının ardından başladı.

İLK GÜN ÜÇTE ÜÇ!

Canberk KARACAN ilk turda ülkemizi temsil eden bir başka Türk rakibi Egecan AKTAN ile karşılaştı. Siyah taşlarla üstün bir oyundan sonra rahat bir galibiyet alan Can Berk'in ikinci turdaki rakibi de bir başka Türk. 2009 Yılı 8 Yaş Altı Erkekler Türkiye Birincisi Bora BÖLÜKBAŞI.. Erken derbi niteliği taşıyacak maçı, tüm katılımcılar merakla bekliyor.

Ece Alkım ERECE'nin ilk turdaki rakibi Gürcistan federasyonu sporcusu Ani MİKADZE'ydi. Siyah taşlarla oynayan Ece İskoç açılışına karşı teorik üstün bir konuma geçince önce merkez ardından rakip şah kanadında alan elde etti. Şık bir kombinezonla oyunu bitiren Ece Alkım'ın bir sonraki rakibi Tekla LOMIDZE.

Çiğdem ONUR ilk maçında sekizinci masada beyaz taşlarla başladı. Aktif Fİl çiftinin dağılmış şah kanadına karşı nasıl kullanılabileceğine güzel bir örnek olan maçını Gürcü rakibesi Lika İMNADZE'ye karşı kazanan Çiğdem'in ikinci turda oynayacağı rakibi Sandra KAPANADZE de bir başka Gürcü satranççı.

8 YAŞ ALTI MİLLİ TAKIMIMIZDAN İYİ BAŞLANGIÇ..

Toplam on dört kişilik oyuncu kafilemiz ilk günü sekiz galibiyet ile kapattı.