Anket

Can Arduman ve Özgür Akman'ın Sunumuyla Gerçekleşen Süper Llg Canlı Yayını

Yükselenler

 

 


ŞUBAT 2013

 


 

Kariyerindeki 9 Yaş Avrupa ve 10 Yaş Türkiye Şampiyonluğuna 11 Yaş Türkiye Şampiyonluğunu da ekleyen WCM Sude HEREKLİOĞLU gururumuz olmaya devam ediyor!.

 

Geçtiğimiz sene yedi yaş dokuzuncusu olarak milli takım havuzuna giren Altuğ BOZYAKA bu yıl sekiz yaş grubunda Türkiye altıncılığına yükselerek ikinci kez milli takım havuzuna seçilmenin mutluluğunu yaşadı.

Henüz ilk ulusal turnuvasında Türkiye beşincisi olarak milli takım havuzuna seçilen Öykü İNCE'nin bir sonraki hedefi, Nida 'dan yetişen ablaları gibi Türkiye Şampiyonluğu!.

Altyapı sporcularımızdan Alp Bora GÜLSOY ve İdil Ece ALKAN, gelişmekte olan satranc becerileri pararlelinde UKD puanlarının oluşmasıya "Profesyonel arenada biz de varız!." mesajı verdiler. Her iki sporcumuzu da tebrik ediyoruz..

 


- ŞUBAT 2012 -

 


 

BORA SATIR               DEVİN İŞLER               ECE GÜLŞEN               M. EGE SOLAK

Şubat ayı sonu ile hem ders performanslarında hem de maç skorlarında çıkış yakalayan sporcularımız yükselenler listesinde hak ettikleri yere ulaştılar.

Bora SATIR (10 yaş) ve Ege SOLAK (8 Yaş), Devin İŞLER (7 Yaş) ve Ece GÜLŞEN (9 Yaş) Bursa Birincisi olarak ailelerini ve antrenörlerini gururlandırdılar. Sporcularımızın maç başarıları UKD puanlarındaki artışı da beraberinde getirdi. Tebrikler çocuklar..


-OCAK 2012-

 


 

 

SUDE HEREKLİOĞLU

Sadece ailesinin, antrenörlerinin ve Nida Satranç eğitim Merkezi'nin değil aynı zamanda Bursa'nın ve Türkiye'nin de gururu olan sporcumuz 2012 yılı 10 yaş bayan Türkiye Şampiyonu olarak yükselenler listesine en üstten girdi.. Tebrikler Sude..

BORA SATIR                                   ALTUĞ BOZYAKA

On yaş genel grubunda son maçta Türkiye Şampiyonluğunu yitirerek milli takıma girmekle yetinen sporcumuz Bora SATIR ve (Bora ağabeyinin 2009 yılında yaptığı gibi) ilk Türkiye şampiyonası deneyiminde milli takıma kalifiye olan Altuğ BOZYAKA, 2012 yılının ilk "yükselenler"inden oldular.

EMİR EFE TUNA                    DAĞHAN SÜMER

Özellikle 2011 yılının son bölümünde sergiledikleri yüksek hamle kalitesi ve iyi skorlarla UKD puanları hesaplanan sporcularımız Emir Efe TUNA ve Dağhan SÜMER, yükselen sporcularımızdan oldular..


-ARALIK 2011-


MEHMET EGE SOLAK                 BARTU IŞIK                         ECENUR DOĞRU

Yılın son döneminde yükselişleriyle arkadaşlarına örnek olan sporcularımız..

Mehmet Ege, Bartu (2011 İl Birinciliği Bursa Birincisi - Bursa İkincisi) ve kariyerindeki ilk(!) resmi turnuvasında üçüncülük madalyasına ulaşan Ecenur 2011 Aralık dönemi yükselenler grubuna girmeyi hak ettiler..

CAN SAATCI                       EFE KASAP                   M.ALİ YAZICI                      DEVİN İŞLER

Son dönemlerdeki teknik gelişimleri paralelinde UKD puanları oluşan sporcularımız Can, Devin, Efe ve Muhammet Ali de 2011 Aralık ayı yükselenlerinden oldular.


 

- KASIM 2011 -


Dünya Beşinciliğinin ardından Okullararası Bireysel Avrupa Şampiyonu olarak yükselişini sürdüren sporcumuz Sude HEREKLİOĞLU, tüm Nida ailesini gururlandırmaya devam ediyor..

Türkiye İkinciliğinin ardından Okullararası Bireysel Avrupa Dördüncüsü olan sporcumuz Büşra SOYDAN yükselmeye devam ediyor..

Alihan DEMİRBAĞ                                               Efecan TEPE

Sporcularımız Alihan ve Efecan, 2011 yazı boyunca katıldıkları açık olsun yaş grubu olsun tüm turnuvalarda oyun kaliteleriyle kendilerinden bahsettirdiler. Topladıkları maddi-manevi ödüller ile ELO ve UKD puanları ise sporcularımızın yükselişinin ispatları oldu.

 

 


 

- MAYIS 2011 -

 


 

Sude HEREKLİOĞLU

Polonya'nın Krakow kentinde oynanan Okullararası Dünya Şampiyonası'nda, dokuz yaş bayan kategorisinde yarışan milli sporcumuz Sude HEREKLİOĞLU, Dünya Beşincisi olarak son dönemin en büyük yükselişine imza attı!. Tebrikler Sude..

Alihan DEMİRBAĞ                                 Deniz ERTAŞ

Son haftalarda üst üste katıldıkları turnuvalarda sürekli iyi sonuçlar elde eden sporcularımız Alihan ve Deniz yükselenler grubuna girmeyi başardılar.

MEB İl Birinciliği'nin ardından Kuşadası Altınkale satranç turnuvasında ve Mayıs UKD'de derecelere ambargo koyan Alihan DEMİRBAĞ ile MEB İl Birinciliği, Ankara Altınşah, Kuşadası Altınkale satranç turnuvaları ve Mayıs UKD'de üst düzey performanslar sergileyen Deniz ERTAŞ yüz aklarımız olmaya devam ediyorlar..

 

 


 

- NİSAN 2011 -

 


 

ERK SAVU                                      ECE GÜLŞEN

Bu ay iki minik yeteneğimiz turnuvalarda sergiledikleri başarıların paralelinde UKD puanlarına ulaşarak "Sporcular" listemize girmeye hak kazandılar. Erk SAVU ve Ece GÜLŞEN'i kutluyor, kendilerini daha ileri seviyelerde, daha yüksek puanlarda görmek için sabırsızlanıyoruz.

 

 

 


 

- MART 2011 -

 


 

 

 

Sude HEREKLİOĞLU                 Deniz ERTAŞ                             Arman GÜVENÇ

Son dönem içinde sergiledikleri maç kalitelerine paralel olarak UKD puan artışları da elde eden tüm sporcularımız arasında Sude, Deniz ve Arman ilk üçü oluşturdu. Sude +223 gibi rekor bir UKD artışına imza atarken,  yüksek tecrübesinin yanında özellikle son dönemde hissedilir derecede ilerleme kaydeden Deniz +182 UKD puanını hanesine yazdırdı. Bir diğer yeteneğimiz Arman ise +84 UKD artışı ile son dönemin en karlı üçüncü sporcusu oldu.

AYKUT AKER                                       TOLGA G. CÖHCE

İki minik yeteneğimiz Aykut ve Tolga, ilerleyen oyun kalitelerinin ve spor ciddiyetlerinin ödülünü aldılar. Mart 2011 itibariyle UKD puanları oluşan öğrencilerimizi tebrik ediyor, kendilerini daha yüksek seviyelerde görmeyi umuyoruz.

 

 

 


 

- ŞUBAT 2011 -


Sude HEREKLİOĞLU                             Bora SATIR

Geçen sene (2010) sekiz yaş grubunda milli takıma girmeyi başaran Sude ve Bora; bu yıl daha kalabalık ve daha zorlu olan dokuz yaş grubunda da aynı başarıyı sergileyerek çıkışta olduklarını gösterdiler. Hiç tartışmasız ki; Sude ve Bora yükselişte..

Alihan DEMİRBAĞ           Doğukan ÇALIŞKAN                      Kayra KAMER

Özellikle son aylarda kendi yaş gruplarının önemli isimleri halini alan Alihan, Doğukan ve Kayra; sadece derslerdeki doğru tutumları ve iç disiplinleri ile değil; aynı zamanda sergiledikleri maç kaliteleri, sporcu tavırları ve bunların paralelinde elde ettikleri dereceler ve UKD artışları ile yükselişte olduğuklarını gösteriyorlar..

 

 

 


 

 

 


 

- OCAK 2012-

 

 


 

 

SON DÖNEMDE AKADEMİK ve MATEMATİKSEL OLARAK ANLAMLI DERECEDE İLERLEME KAYDEDEN SPORCULAR "YÜKSELENLER" OLARAK ADLANDIRILIR

Sporcularımız


1200 UKD (Ulusal Kuvvet Derecesi) PUANI OLUŞAN ÖĞRENCİLER "SPORCU" OLARAK TANIMLANIR

SPORCULAR ELO ve UKD SIRASINA GÖRE LİSTELENMİŞTİR. SIRALAMA HER AYIN İLK HAFTASI GÜNCELLENİR.


Satrancın Yararları

Bilimsel olarak ispatlanmıştır ki satranç; alternatif yaratabilme, alternatifleri kıyaslayabilme(mukayese), hızlı karar verebilme, sonuç odaklı düşünebilme gibi zihinsel gelişimin alt boyutlarını olumlu yönde pekiştirmektedir. Bu sebepledir ki satranç ülkemizde seçmeli ders olarak okutulmaktadır.
İşte birkaç bilimsel araştırma;

EĞİTİMDE SATRANÇ ARAŞTIRMASININ ÖZETİ
Bu özet Dr.Tim Redmen'ın "Chess as Education: Character Assassination" ve "Life of the Mind" isimli kaynaklarından ve Robert Ferguson'un doktara tezinden de yararlanarak yazılmıştır. Aşağıdaki çalışmalar özet olarak sunulacaktır.
Chess and Aptitudes, Albert Frank
Chess and Cognitive Development, Johan Christiaen
Developing Critical and Creative Thinking Through Chess, Robert Ferguson
Chess as a Way to Teach Thinking, Dianne Horgan
The Development of Reasoning and Memory Through Chess, Robert Ferguson
The Effect of Chess on Reading Scores, Stuart Margulies
Étude Comparative sur les Apprentissages en Mathématiques 5e Année, Louise Gaudreau
Playing Chess: A Study of Problem-Solving Skills, Philip Rifner

John Artise "Chess ve Education (Satranç ve Eğitim)" da şu iddiadadır. "Görsel uyarı herhangi diğer uyarılardan daha çok hafızayı güçlendirme eğilimindedir.... satranç, hafızanın gerekli olduğu alanlara en çok etkiyi yapan, hafızayı geliştiren mükemmel alıştırma yöntemidir" Aşağıdaki çalışmalar Artise ve diğerlerinin düşüncelerini destekleyen güçlü kanıtlar sunmaktadırlar.

Zaire'deki çalışma "Chess and Aptitudes (Satranç ve doğal yetenekler)" Dr.Albert Frank tarafından Protestan Okulu'nda (şimdi Lisanga okuludur) Kisangani, Zaire'de 1973-1974 yılında gerçekleştirilmiştir.

Frank satranç öğrenme yeteneğinin
a) uzaysal kavrama/üç boyutlu kavrama
b) kavrayış hızı
c) sebep sonuç ilişkisini kurabilme
d) yaratıcılık
e) genel zeka
gibi özelliklerin bir sonucu olup olmadığını araştırmaya karar verdi.

İkinci olarak Frank satranç öğrenmenin bu bahsi geçen beş özellikten birini veya daha fazlasını geliştirip geliştiremediğini öğrenmek istedi. Bir takım yetenekleri, satranç oynamak ne kadar geliştirebilirdi? Eğer satrancın böyle bir katkısı varsa, satrancın ortaokulların (secondary school) ders programlarına sokulması tavsiye edilecekti.

İlk hipotezin doğruluğu kanıtlandı. İyi satranç oynamakla, üç boyutlu, sayısal, idari ve kağıt üstü (sayısal) yeteneklerde belirgin bir korelasyon vardı. Bu göstermektedir ki satranca olan yetenek sadece bir iki yeteneğin sonucu değil, ama daha fazla sayıda olan ve satranç tahtası başında topluca kullanılan yeteneklerin sonucuydu. Satranç bireyin, bütün yeteneklerini kullandığı bir oyundu.

İkinci hipotez, iki yetenek için ispat edildi. Satrancın sayısal ve sözel yetenekleri arttırdığı görüldü.

"Satranç ve Kavrama Çalışmaları" Johan Christiaen tarafından yürütüldü. Araştırma 1974-1976 okul döneminde Belçika'daki Assenede Belediye Okulu'nda gerçekleştirildi.

Denek grubunda deney ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmış şekilde 40 tane beşinci sınıf (ortalama 10.6 yaş) öğrencisi vardı. Tüm öğrencilere kavrama hızı ile ilgili Piaget testleri ve PMS testleri verildi. Testler beşinci sınıfın ve altıncı sınıfın sonunda uygulandı. Deney grubu, "Gençler için Satranç" kitabı kullanılarak 42 adet birer saatlik temel satranç dersleri aldı.

ANOVA kullanılarak yapılan deney ve kontrol grubu arasındaki araştırma sonuçlandı. Sonuçlar belirgin bir şekilde satranç oyuncularının lehineydi. Beşinci sınıf sonundaki akademik sonuçları .01 iken altıncı sınıf sonuna geldiğinde bu sonuç .05'e çıkmıştı.

Satrancın Yararları için A.B.D Satranç Federasyonunun yaptırdığı araştırma sonuçları....

A.B.D. satranç federasyonunun yaptırdığı bir araştırmaya göre satranç ''okuma yetenini ''arttırıyor.
NEW YORK 9. bölge ortaokul öğrencileri detaylı bir araştırmaya tabi tutuldular. Satranç oynayan ve oynamayan öğrenciler gönüllü olarak bu programa katıldılar. Sonuçta satranç oynayan öğrencilerin test sonuçları satranç oynamayan öğrencilerin test sonuçlarına göre çok daha yüksek oldu.
Tüm öğrenciler her okuma donemi sonunda bir okuma testine tabi tutuldular. Kontrol grubu( 1). grup ayni sınıfta satranç oynamayan öğrencilerin tamamı (2).grupta olan satranç oynamayan , satranç oyuncularıyla ve yılın basında okuma seviyesi 1. grupla ayni olan öğrencilerden oluştu. Satranç oyuncuları her 2 gruba göre okumada daha fazla ilerleme kaydettiler. Satranç oynayan öğretmenler antrenör olarak programda çalıştılar.Öğretmenlere A.B.D. Satranç Vakfından satranç ustaları yardim etti.
1990-1992 okul yılında IBM'in katılımcı okullara sağladığı bilgisayarlar sayesinde araştırma çok daha verimli yapıldı. Bilgisayarlarla daha fazla oynayarak öğrencilere pratik yapma olanağı sağladı.
Öğrenciler bilgisayar programları ve Internet üstünden diğer okullarla oynayabildiler. 9. Bölgedeki öğrencilerin çoğunu okuma yetenekleri ulusal ortalamanın altında olduğu halde satranç oynayanlar ulusal ortalamanın üstünde performans gösterdiler.
Daha ayrıntılı sonuç alınması için satranççılarla aynı sınıfta bulunan satranç oynamayan öğrencilerin %70'i alındı.
Yıl sonunda satranç oynamayanlar %2 ilerlerken satranç oyuncuları %5.7 ilerlediler.
9. Bölge öğretmenleri satranç’ta oyun kuvvetlerini geliştirirken öğrencilerin kendini iyi ve güvenli hissetmelerini sağladığı ve satranç oynayan öğrencilerin okumaya daha çok eğilimli olduklarını
söylüyorlar.

Diğer taraftan satranç ustaları satranç oynamanın genel zeka, kendi kendini kontrol ve analitik yeteneği arttırdığını söylüyorlar. Bu yüzden okuma yetenekleri artıyor.
1 - Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur.
2 - Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.
3 - Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.
4 - Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.
5 - "Kendine güven" duygusu aşılar ve bunu geliştirir.
6 - Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.
7 - Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.
8 - Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.
9 - Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır.
10 - Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.
11 - Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.
12 - Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir.
13 - Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir.
14 - Başarılardan büyük hazlar duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir.
15 - Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar.
16 - Kişilerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini, veya bir davranış bozukluğunu hızlıca ortaya çıkarır.
17 - Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.
18 - Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur.
19 - Satrancın yararlarını gösteren bütün bu maddeler, Milli Eğitimin de temel amaçlarındandır, Türk Milli Eğitimi’nin öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlardır. Bu kadar pozitif etkisi olan bir araç kesinlikle bir 'EĞİTİM ARACI'dır.